Styrelse

Skyddsvärnets styrelse består av en ordförande och åtta ledamöter. Ordförande och övriga ledamöter väljs vid årsmötet för en mandatperiod av två år. Hälften av dessa ledamöter väljs vid vartannat årsmöte.

Den som är anställd av Skyddsvärnet kan inte väljas till ledamot i styrelsen eller till revisor. Styrelsen har sitt säte i Stockholm.

Styrelsen 2019 består av

Gunilla Ternert

Ordförande
gunilla.ternert@bahnhof.se

Lena Gehlert

Vice Ordförande
lena.gehlert@gmail.com

Bertil Metzger

Skattmästare
bertil.metzger@telia.com

Orsolya Hoffmann

Ledamot
magor@magor.se

Carl Lindståhl

Ledamot
carl.lindstahl@gmail.com

Helene Wildner Christensen

Ledamot
helenewildner@gmail.com

Agneta Isborn Lind

Ledamot
agnetaisbornlind@live.se

Emma Henriksson

Ledamot
emma.e.r.henriksson@me.com

Johanna Olseryd

Ledamot
johanna@olseryd.se

Adjungerade vid styrelsens sammanträden

Nilla Helgesson

Direktor
nilla.helgesson@skyddsvarnet.se