22 juni 2010 Skyddsvärnet deltog på den konferens som Stockholms stad höll den 21 juni i Stockholms stadshus. Syftet var att starta en dialog med idéburna organisationer som är aktiva inom Stockholms stad. Skyddsvärnet, som har slutit flera ramavtal med staden, är positiva till dialogen. Målet är att skapa en gemensam överenskommelse mellan staden och organisationerna.
Socialborgarrådet Ulf Kristerson inledde mötet och hälsade gästerna välkomna. Peter Örn, som tidigare lett arbetet med den nationella överenskommelsen, kommer att leda även detta arbete.
I en kommentar säger direktor Nilla Helgesson att " Skyddsvärnet ser fram emot och kommer att arbeta för tydligare riktlinjer där ansvarsfördelningen mellan olika parter är klargjord. Vi kommer att delta i höstens arbete för att nå detta gemensamma mål."